Dożynki Gminne 2019r.

Dożynki Gminne w Sowinie

Uroczystości rozpoczęły się  Mszą św. dziękczynną, koncelebrowaną pod przewodnictwem Ks. Edwarda Pasionka  dziekana Dekanatu Brzosteckiego przez ks. Adama Lechwara - rodaka Sowińskiego, ks. Jana Sabata - proboszcza Kołaczyc, ks. Władysława Depę - proboszcza Bieździedzy, ks. Jana Wojciechowskiego - proboszcza Lublicy i ks. Romana Częczka - proboszcza Siekówki. Do liturgii krótkim komentarzem wprwowadził uczestników uroczystośći i nad całością czuwał  proboszcz Sowiny Ks. Marek Płaziński. Okolicznościową homilię w czasie Mszy św. wygłosił Ks. Adam Lechwar w której podgreślił wielką godność rolnika, jego patriotyzm i  odpowiedzialość za naród. We Mszy św. uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Sowiny, delegacje dożynkowe z terenu całej gminy Kołaczyce i zaproszeni goście z kraju i z zagranicy.

Splędoru uroczystośći dodawał Chór "Zorza" działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kołaczycach.

Najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Sowinie zaprezentowali się w tradycyjnym polonezie, który wprowadził wszystkich w dalsze uroczystości.Zastępca Burmistrza Kołaczyc Pan Adam Kmiecik podziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę oraz przywitał zaproszonych gości. W dożynkach uczestniczyli m.in. :  Senator R.P. Alicja Zając, Poseł R.P. Adam Śnieżek,  Poseł R.P. Joanna Frydrych, Poseł R.P. Marek Rząsa, Posła do PE Bogdana Rzońcę reprezentował  asystent Mateusz Lechwar, Posła do Parlamentu R.P. Mieczysława Kasprzaka reprezentował asystent Pan Daniel Wójcik. Swoją obecnością zaszczycił nas również Starosta Jasielski Pan Adam Pawluś, Członek Zarządu Powiatu Pan Grzegorz Pers, Radna powiatowa Pani Magdalena Stasiowska, Wójt Gminy Jodłowa Pan Jan Janiga, Dyrektor ZUS w Jaśle Pani Krystyna Domaradzka. Powiatowy Lekarz Weterynarii Pan Andrzej Smyka, Przewodniczący Rady Miejskiej Kołaczyce wraz z Radnymi , Sołtysi z terenu Gminy Kołaczyce. W uroczystościach uczestniczyła delegacja z Iwanofrankowe – Mer Gminy Iwan Semeriak, Radny Michał Skiba, Prawnik Gminy Bogdan Kuleba oraz geodeta Gminny Iwan Pryszliak.

Piękny obrzęd ludowy zaprezentowało Stowarzyszenie SOWINIANKI z Sowiny. Starostowie Dożynek Pani Grażyna Kutyna i Pan Józef Frączek wręczyli chleb upieczony z tegorocznego zboża na ręce Burmistrza. Pan Burmistrz wraz z zaproszonymi gośćmi pokroili chleb, którym częstowali uczestników uroczystości.

Następnie odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych przygotowanych przez poszczególne delegacje. Zebrani mogli podziwiać piękne wieńce  tradycyjnie wyplecione  z kłosów zbóż, owoców drzew i krzewów , nasion oraz kwiatów i ziół.

Po części oficjalnej w taneczne rytmy wieczornej części programu wprowadził nas SUSKI . Pomiędzy wykonaniem znanych przebojów artysta rozdawał swoją, najnowszą płytę. Gwiazdą wieczoru była Aleksandra Tocka wraz z zespołem, półfinalistka konkursu piosenki „The Voice of Poland”. Wieczorną zabawę ogrodową poprowadził zespół RIVIERA z Sowiny. Do późnych godzin nocnych tańczono i bawiono się podczas zabawy ogrodowej, przy największych przebojach tanecznych.

Organizatorem Dożynek był Burmistrz Kołaczyc, Sołtys i Rada Sołecka Sowiny, KGW Sowina, Stowarzyszenie Edukacyjno - Regionalne „ Nasza Szkoła Wspólne Dobro” z Sowiny, oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach. Olbrzymi wkład pracy przy organizacji uroczystości dożynkowych mieli druhowie z OSP Sowina i mieszkańcy sołectwa.

22 listopada 2019