1050-lecie chrztu Polski

1050 LECIE CHRZTU POLSKI

wtorek o 10:29;    komentarze: 0;    ods?on: 1651;

Obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski w gminie Kołaczyce rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym p.w. Św. Anny, celebrowana przez proboszcza parafii w Kołaczycach ks.Prałata Jana Sabata, Prałata Emila Midurę, proboszcza parafii w Bieździedzy ks. Władysława Depę i ks.Dariusza Mikruta. Oprawę muzyczną przygotował chór ZORZA.  Poczty sztandarowe wystawiły wszystkie szkoły z terenu gminy Kołaczyce, jednostki OSP , 307KGDH „Wilki” im. Andrzeja Małkowskiego oraz KOSYNIERZY z Bieździedzy. Po zakończonej liturgii wiązanki kwiatów pod kapliczką Matki Bożej złożyła Burmistrz Kołaczyc, wraz z przewodniczącym RM Stanisławem Dunajem i księżmi, Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, delegacja służb mundurowych komisarz Jacek Krzyżak Komendant Powiatowy Policji w Jaśle, st.bryg. Wiesław  Latoszek Komendant PSP w Jaśle, mjr. Wiesław Wojdyła WKU w Jaśle, Jan Klimkiewicz Prezes Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z siedzibą w Jaśle oraz płk. Wiesław Korczykowski i por. Jan Jarecki. Kwiaty złożyli również przedstawiciele Zarządu Miasta Kołaczyce, Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bieździedzkiej.       Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Sali Bankietowej, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów, którą przygotowała pani Grażyna Żygłowicz  i uczniowie kołaczyckiego Liceum. Akademię uświetnił również występ chóru ZORZA prowadzony przez panią Monikę Twarduś. Na wstępie uroczystej akademii zgromadzonych gości przywitała Burmistrz Kołaczyc  Pani Małgorzata Salacha, która również poinformowała wszystkich o historycznym znaczeniu chrztu Polski.  W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest jako człowiek wolny. Chociaż został on udzielony pojedynczej osobie, to przecież dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o „narodzie ochrzczonych”, o „chrzcie narodu”, a więc również o Chrzcie Polski. Książę Mieszko tym samym wprowadził swoich pobratymców w świat kultury łacińskiej i uczynił ich obywatelami wspólnoty ludów chrześcijańskich. Jego chrzest stał się kolebką rodzącego się narodu, pozostając znakiem budującym jego tożsamość. Chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne. Przyjęcie chrześcijaństwa miało bardzo pozytywne skutki dla kraju Piastów, i to w różnych dziedzinach - począwszy od wiary i polityki, a skończywszy na kulturze, sztuce i rolnictwie. Chrystianizacja stała się więc kamieniem milowym dla rozwoju Polski. Doświadczenie wiary przełożyło się z mocą na postawy moralne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Społeczne konsekwencje Chrztu Polski pojawiły się później, poczynając od rodziny po naród, a nawet po wspólnotę narodów, jaką dzisiaj stanowi dla nas Europa-powiedziała Burmistrz Małgorzata Salacha. Chór rozpoczął swój występ od odśpiewania „Bogurodzicy”- najstarszej zapisanej pieśni religijnej.  Utwór pełnił w czasach średniowiecznych istotną rolę dla państwa polskiego. Był pieśnią wykonywaną przy szczególnie ważnych wydarzeniach.  Bogurodzica uważana jest za pieśń pełniącą rolę hymnu państwowego podczas panowania w Polsce dynastii Jagiellonów.         Następnie młodzież z kołaczyckiego Liceum dała przepiękny i wzruszający popis swojego talentu muzycznego i aktorskiego. Gra świateł, podkład muzyczny grany przez uczniów na żywo, umiejętności wokalne i talent recytatorski  sprawił, że wszyscy zebrani z wielkim zainteresowaniem i w skupieniu wsłuchiwali się w głębokie treści płynące ze sceny. Dyrektor GOK dziękuje wszystkim  gościom i mieszkańcom przybyłym na uroczystości rocznicowe Chrztu Polski. Szczególne podziękowania należą się nauczycielce LO w Kołaczycach pani Grażynie Żygłowicz i młodzieży za przepiękne przygotowanie akademii oraz  chórowi ZORZA z uświetnienie liturgii i akademii swoim śpiewem.

Zobacz na stronie GOK - Kołaczyce

środa,