Nowy Biskup Rzeszowski

J.E. Ks. Biskup Jan Wątroba

Papież Franciszek zmienił biskupa diecezji rzeszowskiej - pokieruje nią biskup Jan Wątroba - poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Hierarcha zastąpi biskupa Kazimierza Górnego, który z racji wieku złożył rezygnację z pełnionego urzędu. Według Prawa Kanonicznego kierujący diecezją musi to zrobić, gdy kończy 75 lat. Biskup Jan Wątroba był dotąd biskupem pomocniczym w diecezji częstochowskiej. Duchowny w grudniu skończy 60 lat. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Oto idę, aby spełnić wolę Twoją”. W ramach Konferencji Episkopatu Polski był delegatem do spraw duszpasterstwa kobiet, a obecnie jest członkiem Komisji Duchowieństwa. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku. Dwa lata później został wysłany do Rzymu, gdzie w ośrodku " Corda Cordi" opiekował się polskimi pielgrzymami. Jednocześnie studiował teologię na Uniwersytecie Laterańskim. Do Polski wrócił w 1985 roku i został sekretarzem ówczesnego biskupa częstochowskiego. Następnie pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W 1999 roku doktoryzował się z teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Rok później przyjął święcenia biskupie.

[1]  2  »

czwartek,