Polecamy strony

Beatyfikacja Jana Pawła II

Portret Beatyfikacyjny Jan Pawła II

Jana Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Benedykt XVI wyniósł w Watykanie o godz. 10.37 do chwały ołtarzy swego poprzednika. Milion uczestników uroczystości zareagowało rzęsistymi brawami.

„Spełniając życzenie naszego brata, kardynała Agostino Vallini, naszego wikariusza dla diecezji rzymskiej, wielu innych naszych braci w biskupstwie oraz wielu wiernych, za radą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, mocą naszej władzy apostolskiej zezwalamy, aby Czcigodnemu Słudze Bożemu, Janowi Pawłowi II, papieżowi przysługiwał tytuł błogosławionego i aby można było obchodzić jego święto w miejscach i w sposób ustanowiony przez prawo co roku 22 października. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” – brzmiała wypowiedziana przez Benedykta XVI formuła beatyfikacyjna.

Po jej wygłoszeniu wierni odpowiedzieli: „Amen”. Rozległy się rzęsiste brawa. Na frontonie odsłonięto portret błogosławionego sporządzony na podstawie jednej z fotografii wykonanej przez polskiego fotoreportera Grzegorza Gałązki.

Chór zaintonował pieśń: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi, nie lękajcie się, otwórzcie wasze serca Panu miłością Chrystusa”.

Obok ołtarza umieszczono przyniesione przez s. Tobianę, która przez wiele lat służyła w apartamentach Jana Pawła II oraz cudownie uzdrowioną za jego wstawiennictwem s. Marie Simon-Pierre z francuskiego zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego.

Wcześniej po akcie pokutnym do papieża podszedł kard. Agostino Vallini, wikariusz generalny dla diecezji rzymskiej wraz z postulatorem procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka, ks. prałatem Sławomirem Oderem prosząc o rozpoczęcie beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. „Ojcze Święty, wikariusz generalny Waszej Świątoblowości dla diecezji rzymskiej a pokornie prosi Waszą Świątobliwość, aby zechciał wpisać do liczby błogosławionych. Czcigodnego Sługę Bożego Jana Pawła II, papieża – powiedział kard. Agostino Vallini.

Następnie odczytał fragmenty biografii Sługi Bożego przerywane brawami zgromadzonych. Włoski purpurat przypomniał trudne koleje życia Jana Pawła II, śmierć matki i rodzeństwa. Wskazał na oddanie się Matce Bożej, czas wojny i okupacji. Przypomniał początki drogi kapłańskiej Jana Pawła II i wpływa jaki wywarł na niego Jan Tyranowski w tym zakresie. „Był człowiekiem, który potrafił słuchać innych, ale nie ulegał kompromisom. Ceniony przez współpracowników, budził lęk wśród tych, którzy uważali go za wroga” - czytał kard. Vallini.

 [1] 

Powrót

Wyszukiwanie

Spacer po kościele

Dzisiaj jest

wtorek,
21 stycznia 2020

(21. dzień roku)

Zegar

Sonda

Z czego słyną Kołaczyce?

Z wód zdrojowych.

Ze sprzedaży wąsów.

Z drewnianego rowera.

Z tycznej cebuli.

Z Radia Internetowego

Z Telewizji Internetowej


DźwiękLicznik

Liczba wyświetleń:
12824661