Polecamy strony

«Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę» (Mk 7, 37).

Słowo życia na styczeń 2007

   Umlazi: jedno z wielu przedmieść wielkich miast Południowej Afryki, powstałych w latach pięćdziesiątych dla ludności kolorowej. Mieszka tu 750 000 osób. Dotkliwy brak szkół, szpitali, godnych mieszkań. Żadnego boiska sportowego. Bezrobocie przekracza 40%. Bieda rodzi przemoc, gwałty i powszechną epidemię AIDS. Wielu żyje w izolacji, boją się mówić o swoim cierpieniu, o swoich licznych problemach.
   Co robić? - takie pytanie zadawali sobie odpowiedzialni ze różne wspólnoty chrześcijańskie w Umlazi. Trzeba przerwać ciszę, powiedzieli, rozpocząć dialog i wspólnotę życia, żeby razem przezwyciężać trudności. Zaczęli od młodzieży rozpoczynając z nimi konstruktywny dialog i budując coraz głębsze relacje.
   Umocnieni tym doświadczeniem chrześcijanie z Umlazi zaproponowali, na "Tydzień modlitwy o jedność chrześcijan", który odbywa się w tym miesiącu w wielu częściach świata, fragment Ewangelii św. Marka, z którego wzięte jest Słowo życia.
   Zarówno poszukiwanie jedności wśród chrześcijan, jak i chrześcijańska odpowiedź na ludzkie cierpienie to dwie intencje obecne w "Tygodniu" - według komentarza w Przewodniku do "Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan 2007".
   Kiedy Jezus był w podróży, przyprowadzono Mu głuchoniemego, a On uzdrowił go wypowiadając słowa "Effata'" to znaczy "Otwórz się". Ludzie widząc to, wyrażają podziw i radość wykrzykując:

«Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę»

   Cuda Jezusa są wyrazem Jego miłości dla tych wszystkich, których spotyka na swojej drodze. Są także "znakami" nowego świata, który przyszedł ustanowić. Uzdrowienie głuchoniemego jest znakiem, że Jezus przyszedł, aby dać nam nową zdolność rozumienia i mówienia.
   "Effata" to słowo zostało wypowiedziane również nad nami, w momencie naszego chrztu.
   "Effata": i On otwiera nasze uszy na Słowo Boże, by mogło w nas działać.
   "Effata": to Jego zaproszenie do otwarcia się na słuchanie tych wszystkich, z którymi się utożsamił: z każdą osobą, przede wszystkim z najmniejszymi, ubogimi, potrzebującymi. To zaproszenie do otwarcia dialogu miłości, który polega również na dzieleniu się własnym doświadczeniem ewangelicznym.

   Wdzięczni Jezusowi, że ciągle działa w nas, powiedzmy tak, jak tłum w owym czasie:

«Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę»

 [1]  2  » 

Powrót

Wyszukiwanie

Spacer po kościele

Dzisiaj jest

niedziela,
19 stycznia 2020

(19. dzień roku)

Zegar

Sonda

Z czego słyną Kołaczyce?

Z wód zdrojowych.

Ze sprzedaży wąsów.

Z drewnianego rowera.

Z tycznej cebuli.

Z Radia Internetowego

Z Telewizji Internetowej


DźwiękLicznik

Liczba wyświetleń:
12817164