Polecamy strony

«Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody» (Mk 9, 41).

Słowo życia na październik 2006

   W Ewangelii często Jezus zachęca nas do dawania: do dawania biednym1, do dania pożyczki temu, kto o nią prosi2; do nakarmienia tego, kto jest głodny3, do podarowania płaszcza temu, kto prosi o szatę4; do dawania darmo5...
   On sam dawał jako pierwszy: zdrowie chorym, przebaczenie grzesznikom, życie nam wszystkim6.
   Jezus wymaga szczodrości w miejsce egoistycznego instynktu zagarniania dla siebie; poświęcenia uwagi drugiemu zamiast koncentrowania się na własnych potrzebach; kultury dawania w miejsce kultury posiadania.
   Nieważne jest to, czy możemy dać dużo, czy niewiele. Ważne jest to "jak" dajemy, ile miłości wkładamy nawet w najmniejszy gest wobec drugiego. Niekiedy wystarczy dać mu kubek "świeżej" wody7, jak napisane jest w Ewangelii według św. Mateusza. W kraju tak gorącym i cierpiącym suszę jak Palestyna jest to podarunek szczególnie pożądany i konieczny.

«Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.»

   Kubek wody, gest prosty a zarazem wielki w oczach Boga, jeśli jest podany w Jego imię, to znaczy z miłości.
   Miłość może mieć różne odcienie i stosownie do sytuacji potrafi znaleźć odpowiedni sposób wyrażenia się.
   Miłość jest uważna, bo zapomina o sobie.
   Miłość jest troskliwa i usłużna, bo dostrzegając potrzebę drugiego, dwoi się i troi, by jej zaradzić.
   Miłość jest najważniejsza, bo potrafi podejść do bliźniego chociażby tylko po to, by go wysłuchać, by mu służyć, by być do jego dyspozycji.
   Czasami, kiedy przebywamy z jakąś osobą, zwłaszcza cierpiącą, wydaje nam się, że udzielamy jej wielkiej pomocy naszymi radami, być może nie zawsze stosownymi, albo zabawiając ją naszym gadulstwem..., tymczasem to może ją nudzić lub być dla niej uciążliwe.
   A najważniejsze przecież jest to, by starać się "być" miłością wobec każdego! To jest prosta droga, aby wejść do jego serca i je pocieszyć.

(1) Por. Mk 10, 21.
(2) Por. Mt 5, 42.
(3) Por. Mk 6, 37.
(4) Por. Mt 5, 40.
(5) Por. Mt 10, 8.
(6) Por. Mk 10, 45.
(7) Por. Mt 10, 42.

 [1]  2  » 

Powrót

Wyszukiwanie

Spacer po kościele

Dzisiaj jest

czwartek,
23 stycznia 2020

(23. dzień roku)

Zegar

Sonda

Z czego słyną Kołaczyce?

Z wód zdrojowych.

Ze sprzedaży wąsów.

Z drewnianego rowera.

Z tycznej cebuli.

Z Radia Internetowego

Z Telewizji Internetowej


DźwiękLicznik

Liczba wyświetleń:
12829681