«Pan jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają, wszystkich wzywających Go szczerze» Ps 144, 18.

Słowo życia na lipiec 2006

Bóg jest wszechogarniający. Obejmuje wszechświat i ma staranie o najmniejsze z Jego stworzeń. Poemat (Psalm), z którego wzięte jest Słowo Życia, cały jest hymnem chwalącym Go jako "wielkiego w miłości", pochylonego nad każdą żywą istotą, przejętego jej potrzebami.
   Każde stworzenie przedstawione jest w nim w postawie błagalnej: potrzebuje pokarmu i wraz z nim wszystkiego co niezbędne do życia, a Bóg szczodrobliwie otwiera swą dłoń. On troszczy się o każdego, podtrzymuje tego, który jest słaby i narażony na upadek1, sprowadza na właściwą drogę tego, który zbłądził.

«Pan jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają, wszystkich wzywających Go szczerze.»

Nie jest Bogiem nieobecnym, dalekim, obojętnym na losy ludzkości jak również na los każdego z nas. Wielokrotnie tego doświadczamy. Ale jest też prawdą, że w innych momentach doświadczamy ogromnego oddalenia, czujemy się samotni, niepewni, zagubieni w sytuacjach, które zdają się nas przerastać.
   Oto więc bunt lub uczucia antypatii, jeśli nie nienawiści do naszego brata czy siostry. Oto ciążące w duszy sytuacje, które ciągną się latami w rodzinie, w środowisku pracy: małe lub większe nieufności, zazdrości, zawiści, przejawy despotyzmu. Albo też czujemy się przytłoczeni przez świat, który wydaje nam się nieczuły z powodu namiętności, karierowiczostwa oraz upadku ideałów, sprawiedliwości i nadziei.
   "Panie, gdzie jesteś?" - zdaje się krzyczeć nasze serce. "Czy kochasz mnie naprawdę? Czy kochasz nas naprawdę? A więc, dlaczego to wszystko?".
   I oto Słowo Życia, które ożywia w nas na nowo pewność, że nigdy nie jesteśmy sami w naszej ludzkiej przygodzie.

(1) Por. Ps 144, 14.

[1]  2  »