Polecamy strony

POGRZEB CHRZEŚCIJAŃSKI

Ciało człowieka przez chrzest święty staje się Świątynią Boga. Dlatego my chrześcijanie z należną czcią odnosimy się do ciała człowieka nawet po śmierci. Stąd uroczysty pogrzeb. - i spełnienie uczynku miłosierdzia co do ciała - zmarłych grzebać. Sprawy pogrzebu załatwiamy jak najszybciej - przynajmniej wstępny termin pogrzebu. Najpierw u księdza potem zakład pogrzebowy i telegramy.
Nasz udział w pogrzebie to chrześcijański obowiązek. W czasie pogrzebu modlimy się, śpiewając czy odmawiając różaniec dlatego trzeba aby wierni towarzyszyli kapłanowi przy tych modlitwach - iść przy księdzu. Mowa na cmentarzu - jest przewidziany czas na to. Najlepiej zgłosić to Księdzu po dojściu do grobu. Ksiądz wskaże moment w którym taka mowa powinna mieć miejsce. Za udział w pogrzebie dziękuje ktoś z rodziny a nie Ksiądz. Pogrzeb należy do proboszcza, który może odprawić go sam lub zlecić księdzu wikaremu, dlatego ewentualny udział w pogrzebie drugiego księdza należy uzgodnić z proboszczem. Udział innych księży spoza parafii również należy uzgodnić z proboszczem. Pamiętać o zmarłym nie tylko na pogrzebie ale i później - modlić się zamawiać Msze św.
Od tego roku wprowadzamy zwyczaj zbierania składki w czasie Mszy św. pogrzebowej - z której będzie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego od uczestników pogrzebu - reszta przeznaczona będzie na potrzeby Caritas w parafii.
Niepoważne jest na zakończenie pogrzebu wygrywanie przez głośnik jakichś melodii, czy pieśni.
Cmentarz w Kołaczycach jest Komunalny - dlatego miejsce na cmentarzu i wykopanie grobu załatwia się w Gminie. Z księdzem załatwia się sam pogrzeb. Niemniej jednak ksiądz winien mieć udostępnioną do wglądu kartę zgonu wystawioną przez lekarza (nie akt zgonu wystawiony przez USC).

Wyszukiwanie

Spacer po kościele

Dzisiaj jest

środa,
29 stycznia 2020

(29. dzień roku)

Zegar

Sonda

Z czego słyną Kołaczyce?

Z wód zdrojowych.

Ze sprzedaży wąsów.

Z drewnianego rowera.

Z tycznej cebuli.

Z Radia Internetowego

Z Telewizji Internetowej


DźwiękLicznik

Liczba wyświetleń:
12856677