HISTORIA PARAFII I KOŚCIOŁA

W KOŁACZYCACH

1339 - Ojcowie benedyktyni Tynieccy zakładają parafię Rzymskokatolicką pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kołaczycach, które w tym roku także otrzymują prawa miejskie.

1475 - Zniszczeniu całkowitemu ulega pierwszy murowany kościół Kołaczycki w czasie napadu Węgrów; Kołaczyce w płomieniach. Pierwszy (murowany) kościół ulega całkowitemu zniszczeniu.

1475 – 1480 - Budowa nowego (drewnianego) kościoła.

1540 - Drugi kościół ulega spaleniu.

1542-1552 Budowa trzeciego (drewnianego) kościoła.

1595 - Trzeci kościół ulega częściowemu zniszczeniu w czasie pożaru.

1595 -1598 - Budowa czwartego drewnianego kościoła.
Na początku XVII wieku kościół ten został wyposażony w barokową chrzcielnicę z czarnego marmuru (istniejąca do dzisiaj).
W roku 1636 wybudowano 3-miechowe, 10 głosowe organy, wykonane przez organmistrza tarnowskiego. Kościół ten zachował się do roku 1903.

1612 - Rozpoczęcie budowy kościoła pod wezwaniem świętej Anny (jest to drugi kościół istniejący równocześnie parafialnego kościołem parafialnym, a służący rzemieślnikom kołaczyckim – i przez nich fundowany)
Poświęcenie tego kościoła w 1673r., a konsekracja 1779r.

1800 -1850 Budowa drogi z Jasła do Tarnowa w trakcie, której został usunięty Kościół św. Anny. Obraz patronki kościoła i inne cenniejsze precjoza zostały przeniesione do kościoła parafialnego.

1903 - Rozbiórka starego kościoła ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa, kościół stary zrębem czasu zniszczony.
Ostatnie nabożeństwo 26 lipca w uroczystość św. Anny.
Nabożeństwa odprawiane były początkowo w kaplicy cmentarnej
Po wybudowaniu kaplicy z drewna starego kościoła w tej kaplicy, która po wybudowaniu nowego kościoła została zaadoptowana na Szpital Parafialny, w którym zamieszkiwali ludzie ubodzy i bezdomni.

1906 - Poświecenie nowego kościoła pod wezwaniem św. Anny - 26 lipca. Kościól ten wybudowanego w stylu neogotyckim według projektu architekta Stanisława Majorskiego - o wewnętrznych wymiarach 39x20metrów metrów, wysokość wieży kościelnej 51 m, na której umieszczone są trzy dzwony.

1908 - Konsekracja nowego Kościoła św. Anny.

1939 – Wydano Monografię Miasta Kołaczyce autorstwa Kołaczyckiego rodaka Ks. Józefa Filipka z okazji 600 lecia istnienia parafii i nadania praw miejskich.

1970 – 1973 Wykonano polichromię kościoła. Są to mozaiki ceramiczne autorstwa Stanisława Jakubczyka z Krakowa.

1989r. Uroczystości Obchodów 650-lecia istnienia parafii.

1999 – 2005 Generalny remont i konserwacja budynku kościoła. Zmiana pokrycia dachowego oraz częściowa więźby dachowej, czyszczenie i konserwacja elewacji kościoła oraz renowacja ogrodzenia.

2006r. Obchody 100-lecia poświęcenia kościoła.

2008r. Obchody 100-lecia konsekracji kocioła.

sobota,
21 października 2017